Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elbussar och laddstationer för Umeå stad 2019
Referensnummer: 18024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34144910 Elbussar
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Kommunföretag AB avser att upphandla elbussar för linjetrafiken i Umeå stad. Bussarna ska vara av modellen som laddas vid ändstationer därför ska bussleverantören även leverera laddstationer för snabbladdning av bussarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 170 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34144910 Elbussar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen