66182-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal TSS-tjänst för FM HKP.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 3: Försvarstjänster, militära försvarstjänster och civila försvarstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Linköping, Ronneby och Luleå.
Nuts-kod SE123 Östergötlands län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandling av Ramavtal för Försvarsmaktens HKP-system uppdelat i 2 områden med möjlighet att lämna delat anbud:
Område A (Tekniskt systemstödstjänster) för FMs HKP14 och HKP16,
Område B (underhållstjänst) för FM:s HKP14.
Denna tilldelning gäller område A. Den del av upphandlingen som definierades som område B avbröts.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 75221000 Militära försvarstjänster
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.