661941-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Kontorsstädning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster Luleå och Linköping
Referensnummer: 2 STO- 2021/533
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919200 Kontorsstädning
II.1.4.
Kort beskrivning
Städtjänster till våra kontor i Luleå och Linköping.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Registreringsskyldigheter, skatter och avgifter
Anbudsgivare och eventuella företag vars kapacitet åberopas ska vara registrerade i aktiebolags-, handels- eller liknande register. SPSM kommer att inhämta uppgifter från Bolagsverket, Skatteverket mm.
För anbudsgivare utanför Sverige krävs intyg om registrering i yrkes- eller handelsregister i det land där anbudsgivaren är etablerad vilket ska bifogas till anbudet.
Kontroller kan även komma att ske under avtalstiden.
Uteslutning av anbudsgivare
Brott
Anbudsgivaren eller en person som är medlem i dess förvaltnings-, lednings- eller kontrollorgan eller som har befogenhet att företräda, fatta beslut i eller kontrollera dessa, får inte belastas av någon av de omständigheter som nämns i 13 kap. 1 § Lag om offentlig upphandling, (LOU).
Anbudsgivaren och eventuella företag vars kapacitet åberopas ska skriva under ett exemplar av Sanningsförsäkran under krav 2.12.3 och bifoga denna till anbudet.
Obetalda skatter och socialförsäkringsavgifter
Anbudsgivaren och eventuella företag vars kapacitet åberopas får inte belastas av någon av de omständigheter som nämns i 13 kap. 2 § Lagen om offentlig upphandling (LOU).
För svenska anbudsgivare kommer SPSM inhämta uppgifter från Skatteverket för att se att företaget: är registrerat för moms, har arbetsgivarredovisning, innehar F-skatt eller likvärdigt samt om det finns skatteskulder hos Skatteverket och/eller Kronofogdemyndigheten.
För anbudsgivare utanför Sverige ska intyg från behörig myndighet i det land där anbudsgivaren är etablerad som visar att anbudsgivaren där betalt föreskrivna skatter och avgifter bifogas anbudet.
Övriga missförhållanden
Anbudsgivaren och eventuella företag vars kapacitet åberopas kan komma att uteslutas från att delta i upphandlingen om SPSM genom kontroll av leverantören eller på annat sätt får kännedom om att någon av de omständigheter som nämns i 13 kap. 3 § Lagen om offentlig upphandling (LOU) föreligger och ingen självrättelse skett.
Observera att bevis gällande uteslutning enligt 13 kap. 1 § samt 13 kap. 3 § 2 p LOU intygas i Sanningsförsäkran. Underskriven blankett ska bifogas för anbudsgivaren samt för vart och ett av de eventuella företag vars kapacitet åberopas.