662211-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Arkitekttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av husarkitekt Roggeborgen
Referensnummer: 21/133
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71200000 Arkitekttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltningen behöver en husarkitekt som kan agera som bollplank och stötta förvaltningen vid stora som små frågor. Husarkitekten behöver ha bra koll på fastigheten, husarkitekten ska kontinuerligt förvalta och utveckla fastigheten, samt skriva en årsrapport om behovet och de underhåll som skett. Det ingår i det fasta A-arvodet.
Vid behov behöver husarkitekten även agera som generalkonsult, vilket innebär att förvaltningen gör en extra beställning till husarkitekten, som då kan hjälpa till vid underhållsprojekt. Det är även viktigt att husarkitekten kan säkerställa vården och utvecklingen av fastigheten. Samt se till kulturvärdena bevaras enligt skyddsbestämmelserna och vara behjälplig vid tillståndsansökningar till RAÄ och Länsstyrelsen, när avsteg från skyddsbestämmelserna behövs.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71221000 Arkitekttjänster avseende byggnader, 71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen