See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Security Opertion Center (SOC )
Beskrivning: Etablering av extern SOC Syftet med detta initiativ är att etablera en SOC för öka vår proaktivitet hantera och bekämpa cyberhot. Att etablera en SOC internt är kostsamt och resurskrävande, varför kommunen väljer att nyttja externa experter i stället. SOC:en ska ge kommunen en robust förmåga att: -Tidigt upptäcka: Identifiera potentiella intrång, attacker och aktiviteter som kan leda till säkerhetsincidenter. -Snabbt agera: Initiera och koordinera effektiva åtgärder för att minimera skador och begränsa incidenter. -Förbättra säkerhetsläget: Kontinuerligt lära av incidenter och förbättra kommunens övergripande säkerhetsberedskap.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99685:Lot:1