662348-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Rekryteringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rekryteringstjänster
Referensnummer: Ä 2021-5698
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79600000 Rekryteringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar rekryteringstjänster och är indelad i två (2) anbudsområden enligt nedan:
Stöd vid rekryteringsprocessen.Second opinionFör båda dessa anbudsområden är det av stor vikt att rekryteringsprocessen hanteras skyndsamt och effektivt så att Tillväxtverket inte riskerar att förlora potentiella kandidater till andra rekryteringsuppdrag.
Tillväxtverket avser att teckna ramavtal med en (1) leverantör per anbudsområde. Leverantör kan lämna anbud på valfritt antal anbudsområden. Varje anbudsområde kommer att utvärderas separat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1. Stöd vid rekryteringsprocess
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2. Second opinion
Beskrivning av anbudsområde 1 – stöd vid rekryteringsprocess
Leverantören ska kunna tillhandahålla stöd vid samtliga delar av ett rekryteringsuppdrag. Detta stöd ska kunna anpassas till Tillväxtverkets beskrivna rekryteringsprocess, se bilaga 1 – Tillväxtverkets rekryteringsprocess. Detta innebär att Leverantörens metoder och arbetssätt kompletterar rekryteringsprocessen så att en hög nivå av träffsäkerhet och effektivitet kan bibehållas utan risk för diskriminering.
Stödet innefattar de moment som beskrivs i punkt 6.4 – krav på tjänstens utförande.
Leverantören ska även vid behov kunna utföra en hel rekryteringsprocess.
Beskrivning av anbudsområde 2 – Second opinion
Leverantören ska via sin externa bedömning kvalitetssäkra Tillväxtverkets bedömning av kandidaterna och bidra till ytterligare information om kandidaterna. Leverantören ska vid avrop kunna genomföra samtliga moment som ingår i bedömningsprocessen, se punkt 7.3.
Volymuppskattning och upphandlingens värde
Tillväxtverket uppskattar att den totala avropsvolymen kommer att uppgå till 7 miljoner SEK.
Dessa beräknas fördelas enligt nedan för respektive anbudsområde.
• Anbudsområde 1: 6 300 000 SEK
• Anbudsområde 2: 700 000 SEK
Uppskattningen baseras på Tillväxtverkets historiska volymer och prognostiserade behov under avtalstiden, och är varken bindande eller ska uppfattas som en utfästelse.
Det maximala värdet som kan komma att avropas från respektive ramavtal uppgår till:
• Avtalsområde 1: 7 100 000 SEK
• Avtalsområde 2: 900 000 SEK