662473-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Miljötekniska konsulttjänster – Upphandling av tjänst för att integrera och förvalta digitala miljöstödet Eko Marina för fritidsbåts-hamnar på användarvänlig webbplats
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUpphandling av tjänst för att integrera och förvalta digitala miljöstödet Eko Marina för fritidsbåts-hamnar på användarvänlig webbplats
BeskrivningDet digitala stödets övergripande syfte är att stötta fritidsbåtshamnar att upprätta ett systematiskt egenkontrollarbete där risker identifieras, rutiner och åtgärder tas fram, arbetet dokumenteras och följs upp för att säkerställa att hamnens miljöpåverkan på havsmiljön minimeras. Verktyget förväntas underlätta överlämning av information och rutiner eftersom den blir mindre personbunden när informationen finns lagrad i en digital databas. Dessutom kan verktyget underlätta förberedelserna inför ett tillsynsbesök. Genom att samla all egenkontroll inom ett och samma digitala verktyg, där olika egenkontrollområden är länkade får hamnen en bra helhetssyn på sin miljöpåverkan vilket kan underlätta arbetet och motivera åtgärder för att minska utsläpp. Eko Marina består för närvarande av följande egenkontrollområden, s.k. moduler: miljöledningssystem, båtbottenbehandling, förorenade områden, avfall, hamnens infrastruktur samt hamnens aktiviteter.
Intern identifierare2024-003367
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareUpphandling av tjänst för att integrera och förvalta digitala miljöstödet Eko Marina för fritidsbåts-hamnar på användarvänlig webbplats