662601-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Hyltebruk: Lås
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byte till digitala låscylindrar
Referensnummer: 2022 ON0094
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521100 Lås
II.1.4.
Kort beskrivning
Hylte kommun har idag så kallade mekaniska nyckelgömmor för förvaring av patienternas nycklar i hemtjänsten. Personalen inom hemtjänsten och hemsjukvården använder dessa för att komma in till de kunder/patienter som är i behov av vård- och omsorgsinsatser.
Hylte kommun har för avsikt att ingå avtal med Swedlock AB (org.nr. 556746-5843) avseende låssystem ordinärt boende.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44521120 Elektroniskt säkerhetslås
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
För att förbättra säkerheten och tillvarata digitaliseringens möjligheter vill kommunen för att slippa kostnaden för att byta ut befintliga nyckelgömmor uppgradera de befintliga till digitala. Målet är att öka säkerheten, effektivare resursanvändning, kvalitetssäkra hanteringen kring nyckelhantering samt öka spårbarheten.
För att bibehålla säkerhetskrav enligt Svenska Stöldskyddsföreningens låsnorm SSFN 024 i låsklass 3, vilket motsvarar försäkringsbolagens krav på godkänd nyckelförvaringsenhet avser kommunen direkttilldela Swedlock AB ett kontrakt för leverans digitala låscylindrar till kommunens redan befintliga nyckelgömmor. Om uppgradering skulle genomföras med annan modell av digital låscylinder kommer
enligt de uppgifter kommunen fått inte säkerhetsklassningen SSFN 024 att kunna uppfyllas.