662696-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Installation av jordbruks- och skogsbruksmaskiner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Korttidsinhyrning av entreprenadmaskiner med förare
Referensnummer: TN 2021/464
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
51520000 Installation av jordbruks- och skogsbruksmaskiner
II.1.4.
Kort beskrivning
Korttidsinhyrning av entreprenadmaskiner med förare samt anläggningsarbetare.
Region Gotland, Teknikförvaltningen, avser att upphandla ramavtal med flera anbudsgivare för att genom successiva avrop, kunna täcka sitt behov av att under kortare tidsperioder hyra in entreprenadmaskiner med förare.
Upphandlingen har delats upp i 22 delar, baserat på maskiner, utifrån Maskinleverantörernas maskinklassning. Klassningslistan bygger på bygg- och anläggningsbranschens littreringssystem och publiceras av ME i samförstånd med, och med uppgifter lämnade av Maskinleverantörerna.
Upphandlingens uppskattade värde (SEK) vid annonseringstidpunkten för angiven avtalsperiod inklusive optioner och eventuella förlängningar beräknas till 6000000 SEK. Region Gotland garanterar dock inga volymer. Ramavtalets takvolym 7200000 SEK.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 7 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 22
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Dumper <10 ton
Del nr: Dumper <10 ton
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Korttidsinhyrning av dumper upp till 10 ton, klass 12.23010, med förare
Dumper 10-16 ton
Del nr: Dumper 10-16 ton
Korttidsinhyrning av dumper 10-16 ton, klass 12.23016, med förare
Dumper 16,1-23 ton
Del nr: Dumper 16,1-23 ton
Korttidsinhyrning av dumper 16,1-23 ton, klass 12.23023, med förare
Grävmaskin bandburen 5,1-11 ton
Del nr: Grävmaskin bandburen 5,1-11 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin bandburen 5,1-11 ton, klass 21.13007, klass 21.13009 eller klass 21.13011, med förare.
Grävmaskin bandburen 13,1-16 ton
Del nr: Grävmaskin bandburen 13,1-16 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin bandburen 13,1-16 ton, klass 21.13016, med förare.
Grävmaskin bandburen 16,1-22 ton
Del nr: Grävmaskin bandburen 16,1-22 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin bandburen 16,1-22 ton, klass 21.13019 eller 21.13022 med förare.
Grävmaskin bandburen 25,1-29 ton
Del nr: Grävmaskin bandburen 25,1-29 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin bandburen 25,1-29 ton, klass 21.13029, med förare.
Grävmaskin bandburen 29,1-32 ton
Del nr: Grävmaskin bandburen 29,1-32 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin bandburen 29,1-32 ton, klass 21.13032, med förare.
Grävmaskin hjulburen 8,1-12 ton
Del nr: Grävmaskin hjulburen 8,1-12 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin hjulburen 8,1-12 ton, klass 21.23010 eller 21.23012, med förare.
Grävmaskin hjulburen 12,1-14 ton
Del nr: Grävmaskin hjulburen 12,1.14 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin hjulburen 12,1-14 ton, klass 21.23014, med förare.
Grävmaskin hjulburen 14,1-16 ton
Del nr: Grävmaskin hjulburen 14,1-16 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin hjulburen 14,1-16 ton, klass 21.23016, med förare.
Grävmaskin hjulburen 16,1-19 ton
Del nr: Grävmaskin hjulburen 16,1-19 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin hjulburen 16,1-19 ton, klass 21.23019, med förare.
Grävmaskin hjulburen 19,1-22 ton
Del nr: Grävmaskin hjulburen 19,1-22 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin hjulburen 19,1-22 ton, klass 21.23022, med förare.
Grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 8,1-12 ton
Del nr: Grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 8,1-12 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 8,1-12 ton, klass 21.24010 eller 21.24012, med förare.
Grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 12,1-14 ton
Del nr: Grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 12,1-14 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 12,1-14 ton, klass 21.24014, med förare.
Grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 14,1-16 ton
Del nr: Grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 14,1-16 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 14,1-16 ton, klass 21.24016, med förare.
Grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 16,1-19 ton
Del nr: Grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 16,1-19 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 16,1-19 ton, klass 21.24019, med förare.
Grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 19,1-22 ton
Del nr: Grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 19,1-22 ton
Korttidsinhyrning av grävmaskin hjulburen med reducerad svängradie 19,1-22 ton, klass 21.24022, med förare.
Hjullastare ramstyrd 11,1-18 ton
Del nr: Hjullastare ramstyrd 11,1-18 ton
Korttidsinhyrning av hjullastare ramstyrd 11,1-18 ton, klass 22.15014 eller 22.15018, med förare
Hjullastare ramstyrd 18,1-22 ton
Del nr: Hjullastare ramstyrd 18,1-22 ton
Korttidsinhyrning av hjullastare ramstyrd 18,1-22 ton, klass 22.15022, med förare.
Grävlastare ramstyrd 10,1-14 ton
Del nr: Grävlastare ramstyrd 10,1-14 ton
Korttidsinhyrning av grävlastare ramstyrd 10,1-14 ton, klass 26.32020 eller 26.32030, med förare.
Anläggningsarbetare
Del nr: Anläggningsarbetare
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
Korttidsinhyrning av anläggningsarbetare.