662764-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Socialvård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandlingshem
Referensnummer: 2022-6707
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85320000 Socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården avser att teckna ramavtal med ett antal leverantörer för vård och behandling vid behandlingshem av frivårdsklienter som dömts till skyddstillsyn med särskild behandlingsplan (kontraktsvård) och intagna som vistas utanför anstalt på vårdvistelse enligt 11 kap 1§ Fängelselagen (FäL).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85312000 Socialvård utan inkvartering
II.2.4.
Inriktningen är att Kriminalvårdens enheter ska ha tillgång till ett varierat utbud av behandlingshem i hela landet. Kriminalvården har som princip att skilja män och kvinnor åt på sina institutioner. Utifrån denna princip avser Kriminalvården upphandla behandlingshem enligt följande målgrupper.
enbart män (enkönad institution)
enbart kvinnor (enkönad institution för alla åldrar)
kvinnor och män (mixad institution)
enbart unga män (18- 21 år)
enbart unga kvinnor (18-21år)
Vården ska i tillämpliga delar överensstämma med Kriminalvårdens vision och värdegrund som framgår av måldokumentet i bilaga ”Vision och värdegrund Bättre ut”.
Kriminalvården har kostnadsansvar av kontraktsvårdsdömda fram till och med dag för den tänkta tidpunkten för frigivningen och för vårdvistelseplacerade fram till dag för villkorlig frigivning. Resterande del av behandlingen måste i förekommande fall betalas av annan huvudman, normalt av socialtjänsten.