662906-2025 - Konkurrensutsättning
Finland – Biljettmaskiner – Biljettsystem för kollektivtrafiken på Åland
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Biljettsystem för kollektivtrafiken på Åland
Beskrivning: Ålands landskapsregering inbjuder intresserade anbudsgivare att delta i denna upphandling avseende ett komplett biljettsystem för busstrafiken på Åland. Systemet ska omfatta både hårdvara och mjukvara och möjliggöra hantering av biljettförsäljning, validering och administration. Den upphandlande enheten avser initialt att använda den mjukvara som ingår i systemet, men förbehåller sig rätten att under avtalstiden ersätta denna med tredjepartsmjukvara som installeras på den upphandlade hårdvaran. Från och med den tidpunkt då den ursprungliga mjukvaran inte längre används ska ingen fortsatt ersättning för denna utgå. Beställaren har därutöver rätt att under avtalstiden avropa optioner, såsom passagerarvänd cEMV-terminal med tillhörande licenser, samt förlängning av avtalet med upp till fem (5) år. Detaljerade tekniska och kommersiella krav framgår av leveransavtalet och dess bilagor.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30144200 Biljettmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118637:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel, 50312610 Underhåll av IT-utrustning, 72268000 Tillhandahållande av programvara
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Beställaren har rätt att under avtalstiden avropa optioner, inklusive passagerarvänd cEMV-terminal med tillhörande licenser, samt kompletterande beställningar av hårdvara, mjukvarulicenser eller tjänster enligt anbud.