662942-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Städning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Industristädning
Referensnummer: 22/68
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Industristädning i Öresundskrafts produktionsanläggningar i Helsingborg och Ängelholm samt fjärrvärmecentraler, pumpstationer och andra anläggningar vitala för fjärrvärmedistributionen i nordvästra Skåne.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser industristädning vid produktionsanläggningarna. Öresundskraft har ett befintligt avtal på städentreprenad för sina kontorslokaler. Dessa lokaler omfattas ej av denna upphandling samt kommande avtal.
Föregående år var volymen 9000 timmar. Anbudsgivaren kan betrakta detta som en vägledning för omfattningen.Öresundskraft lämnar ingen garanti för samma omfattning under avtalsperioden, utan omfattningen kan komma att förändras under denna period.Städningen kommer normalt att utföras av fyra (4) personer (2 personer på Filbornaverket, 1 person på Västhamnsverket och 1 Person på Åkerslundsverket) fördelat på alla våra anläggningar. Vid revisionsstädningar finns behov av större personalstyrka dvs. upp till totalt åtta (8) personer.En förutsättning för att lämna anbud, kommer att vara att anbudsgivaren har minst tjugo (20) städare anställda.En detaljerad beskrivning av vad som ingår i upphandlingen följer nedan.
Industritorrdammsugning
Spolning av golv, bandgångar, greetingplan, tipphallsgolv m.m. med slang
Våtskrapning av golv etc. efter spolning
Våtstädning före ”Heta arbeten”
Högtryckstvättning
Sopning av golv m.m.
Rengöring av maskinutrustning
Sopning och rengöring av tak utvändigt
Rengöring av stuprör och hängrännor
Övrigt förekommande städ och saneringsuppgifter i våra produktionslokaler
Truckkörning i samband med städningsuppdrag
Handhavande av mobil arbetsplattform vid städningsuppdrag
Städning/sanering på hög höjd
Uppdraget omfattar också att vara ordinarie driftpersonal behjälplig genom att iaktta och rapportera eventuella läckor i rör, pumpar m.m. när städpersonal rör sig i anläggningen. Även missljud kan rapporteras efter överenskomna rutiner.Områden som exkluderas Följande tjänster/områden exkluderas ur denna upphandling:
Städuppdrag i kontorsmiljö inkl. bl.a. kontorsstädning
Invändig Pannrengöring inkl. högtryckspolning, blästring och vattenbilning
Högtryckspolning av eldstäder inkl. vattenrening
Kemisk rengöring (ex. betning av värmeväxlare)
Sugbilstjänster
Avtalet villkoras av säkerhetsskyddsavtal i nivå 2. Öresundskraft kommer, innan signering av affärsavtalet, att genomföra säkerhetsprövning och placering i säkerhetsklass av personal hos antagen leverantör i enlighet kap 3 med Säkerhetsskyddslagen (2018:585).
Prövningen utförs av Öresundskraft eller vårt ombud. Personal som ej bedöms lämpliga enligt säkerhetsprövningen får ej arbeta på Öresundskrafts anläggningar. Det åligger Leverantören att tillse att tillräckligt många anställda är säkerhetsprövade för att uppdraget hos Öresundskraft ska kunna fortgå kontinuerligt utan avbrott.
Maximal volym för ramavtalet är 120 000 timmar. När köp på detta avtal uppgått till maxvolymen äger Öresundskraft rätt att säga upp avtalet till omedelbart upphörande, eller till den tidpunkt som Öresundskraft anger, se även avtalsvillkoren. Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
Avtalstiden är planerad till två (2) år med möjlighet för Öresundskraft att förlänga avtalet i upp till sex (6) år, vid ett eller flera tillfällen. Planerad avtalsstart är 2023-04-01.