2. Förfarande
Förfarande
Titel: Buss 49P
Beskrivning: Uppdraget avser upprättande av ett leveranskontrakt avseende turistbussar. Leveranskontraktet omfattar ett grundåtagande med leverans av 60 bussar, en option för ytterligare 60 bussar, en option för service och underhåll samt optioner för diverse utbildningar. Bussarna kommer att användas av Försvarsmakten och främst köras på motor- och landsvägar. Körning på sämre vägar kan förekomma. Syftet med bussarna är att flytta ett större antal personer från ett geografiskt läge till ett annat, exempelvis kan det handla om att köra soldater till en övning, ett skjutfält eller ett regemente.
Intern identifierare: 25FMVU2456
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 34121000 Bussar
Ytterligare klassificering (cpv): 50113000 Reparation och underhåll av bussar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Uppdraget avser upprättande av ett leveranskontrakt avseende turistbussar. Leveranskontraktet omfattar ett grundåtagande med leverans av 60 bussar, en option för ytterligare 40 bussar, en option för service och underhåll samt optioner för diverse utbildningar. Bussarna kommer att användas av Försvarsmakten och främst köras på motor- och landsvägar. Körning på sämre vägar kan förekomma. Syftet med bussarna är att flytta ett större antal personer från ett geografiskt läge till ett annat, exempelvis kan det handla om att köra soldater till en övning, ett skjutfält eller ett regemente.
Intern identifierare: Buss 49P