Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Laser Capture Microdissection Microscope (LCM)
Referensnummer: 2-412/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
Laser Capture Microdissection Microscopes (2 units) with platform specific accessories, reagents, service, support, upgrades and updates.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38510000 Mikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
The units will be used by the Department of Medical Epidemiology and Biostatistics (MEB) and the Department of Women’s and Children’s Health (KBH) in their research activities.