663183-2023 - ResultatSverige-Jönköping: Revision
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: 19/302
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79212000 Revision
II.1.4.
Kort beskrivning
Förvaltnings- och bolagsrevision för kommunrevisionen, Rådhus AB och dess dotterbolag.
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende revisionstjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Upphandlingen omfattar följande:
Del 1 a) Sakkunniga till kommunens förtroendevalda revisorer samt lekmannarevisorerna i kommunens bolag: Pris enligt anbud
b) Räkenskapsrevison: Rörligt pris
c) Fördjupade granskningar: Rörligt pris
Del 2 - Revisorer för lagstadgad granskning av de kommunala bolagen: Pris enligt anbud
Uppskattat värde och takvolym
Avtalets uppskattade värde under hela avtalstiden inkl. ev. förlängningsklausuler uppgår till 21000000.
Del 1 - kommunrevision: 14.000.000 kr
Del 2 - revision av bolagen: 7.000.000 kr
Det uppskattade värdet och eventuella andra angivna kvantiteter i dokumentet är baserat på omsättning av befintliga ramavtal, förväntade kvantiteter och vad som framkommit i analysen inför upphandlingen. Några garanterade volymer lämnas inte.
Avtalets takvolym är:
Del 1 - kommunrevision: 18.000.000 kr
Del 2 - revision av bolagen: 10.000.000 kr
Om ramavtalets omsättning uppnår angiven takvolym eller detta förhållande förväntas inträffa inom en snar framtid har Beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande. En sådan uppsägning påverkar inte giltigheten av kontrakt som ingåtts med stöd av ramavtalet.