Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hantverkartjänster - VVS
Referensnummer: 21/46
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose beställarens behov av VVS-arbeten på beställarens fastighetsbestånd samt externt förvaltade fastigheter. I avtalet ingår de mest vanliga förekommande arbetena inom branschen. Arbetsuppgifter som kommer att avropas gäller VVS-arbeten för service, reparationer, anpassningar, mindre byggarbeten, ombyggnader och renovering. Arbeten gäller system för vatten, avlopp och värme för byggnader. I upphandlingen ingår även akuta arbeten/jour.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45330000 Rörmokeriarbeten, 45332000 VA- och dräneringsarbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen