See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utförandeentreprenad Skogome E2 HD18 By037
Beskrivning: Kriminalvården är i expansionsskede för att tillgodose det ökade behovet av nya anstaltsplatser. Som ett led i expansionen kommer Anstalten Skogome öka antal platser från ca 200 till 800. Detta objektet omfattar nybyggnad av 1 st. sysselsättningsbyggnad, By 037 för intagna.
Intern identifierare: SPF2025-047
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45216100 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för ordningsmakten eller brand- och räddningstjänsten, 45216113 Byggnation av fängelse
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Utförandeentreprenad Skogome E2 HD18 By037