663295-2023 - ÄndringSverige-Västerås: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemlösning för BIM
Referensnummer: FN 2023/00169-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser en lösning för hantering av information om den byggda miljön i form av dokument, objektmodeller och objektinformation i såväl projekt- som i förvaltningsskedet. Däremot omfattas inte lösningen ett projektverktyg.