Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt och städ inom hemtjänst Vännäs kommun
Referensnummer: 22170
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tvätt- och städtjänster till de personer som beviljats serviceinsatsen tvätt och/eller städ inom Vännäs kommun.
Uppdragsdelen tvätt innefattar hämtning av tvätt, transport till tvätteri, sortering, vattentvätt, torkning och vikning samt om möjligt strykning, mangling samt leverans av färdig tvätt till kunder.
Uppdragsdelen städ innefattar städning av kunders bostäder.
Volymer samt riktlinjer för båda uppdragsdelarna framgår i bilaga "Uppdragsbeskrivning".
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90911100 Städning av bostäder, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster, 98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen