66336-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: Miljötjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Miljökonsulter
Referensnummer: 19/261
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för konsulttjänster gällande miljötekniska undersökningar och utredningar av förorenade områden.
AUA. 21 Översiktlig information om objektet
Habo kommun är en växande kommun. I hela kommunen bor ca 12 500 invånare, varav ca 8 700 i Habo tätort. Habo tätort ligger ca 2 mil norr om Jönköping och har goda kommunikationer i form av järnväg, väg och cykelbana.
Habo kommun, inbjuder intresserade anbudsgivare (leverantör) att inkomma med anbud i enlighet med detta upphandlingsunderlag avseende Miljökonsulter.
Planerad avtalsstart är 2022-04-15.
AUA. 22 Objektets läge
Habo kommun
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90715000 Föroreningsundersökningar, 90730000 Spårning, övervakning och återställning av föroreningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen