Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av skogigt system-GIS
Referensnummer: 0864/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
För sin skogliga verksamhet behöver SFV ett IT-stöd med GIS-funktionalitet. Systemet ska bland annat innefatta det skogliga registret, taktisk och operativ planering av skogsbruket samt ge användarna möjlighet till viktiga bakgrundskartor som krävs.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 38221000 Geografiska informationssystem (GIS eller motsvarande), 48219300 Programvara för administration, 48326000 Kartprogramvara, 48810000 Informationssystem, 72212326 Programvaruutvecklingstjänster för kartor, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen