663502-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Industrimaskiner – Inhyrning av luftkylda kylmaskiner
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelInhyrning av luftkylda kylmaskiner
BeskrivningÖresundskraft producerar och distribuerar fjärrkyla till kunder i centrala Helsingborg. Till sommaren 2025 och preliminärt till 2027 med möjlighet till förlängning till 2028 har Öresundskraft för avsikt att hyra luftkylda kylmaskiner för att komplettera befintlig produktionskapacitet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42000000 Industrimaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:104588:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31141000 Vattenkylare, 42500000 Kyl- och ventilationsutrustning