2. Förfarande
Förfarande
Titel: Multifunktionsmaskiner 2025
Beskrivning: Umeå kommun tillsammans med övriga avropande organisationer upphandlar ett ramavtal för köp av fabriksnya multifunktionsmaskiner (MFP) av senaste modell. Umeå kommun har totalt 750 nätverksanslutna skrivare varav ca 620 st MFP. De MFP som finns har individuella avtalslängder och kommer att bytas ut löpande under avtalsperioden. Avtalet baseras på 4 basmaskiner (grundstandard) med olika utskriftsvolymer med tillhörande serviceavtal. Köparen bestämmer själva när serviceavtalet ska upphöra på aktuell MFP. När den tekniska livslängden på MFP är uppnådd kommer köparen själv efter upprättad återköpspolicy att ansvara för hållbar återvinning. Ambitionen är att maskinerna ska komma ut på marknaden igen.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30000000 Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113596:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 30120000 Utrustning för kopiering och offsettryckning, 30123000 Kontors- och företagsmaskiner
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Återköpsavtal