663619-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Elrevisionsbesiktningar (flera anbudsområden)
Referensnummer: 22/175
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Akademiska Hus behov av elrevisionsbesiktningar. Beställaren avser teckna Ramavtal med en (1) leverantör per anbudsområde.
Förutsättningar för uppdraget
Elrevisionsbesiktningar ska utföras enligt anvisningar från Svenska Brandskyddsföreningen och Elektriska Nämnden. All hantering sker i Elektriska Nämndens system EN2010.
Respektive besiktningsingenjör skall finnas med i Elektriska nämndens register över auktoriserade besiktningsingenjörer.
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av konsulttjänster avseende elrevisionsbesiktning. Elrevisionsbesiktningar av Akademiska Hus fastighetsbestånd ska utföras enligt anvisningar från Svenska Brandskyddsföreningen och Elektriska Nämnden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av konsulttjänster avseende elrevisionsbesiktning. Elrevisionsbesiktningar av Akademiska Hus fastighetsbestånd ska utföras enligt anvisningar från Svenska Brandskyddsföreningen och Elektriska Nämnden. Fastighetsbeståndet är uppdelat i olika etapper som besiktigas med 3 års intervall. Varje år besiktigas ca en tredjedel av fastighetsbeståndet. Handläggare från respektive anbudsområde avropar de objekt som skall besiktigas. All hantering sker i Elektriska Nämndens system EN2010. Varje geografispecifik kategori har ett eget valbart anbudsformulär i denna annons och kommer att tilldelas sitt eget ramavtal. I de valbara anbudsformulären framgår vad ramavtalen omfattar.
För att lämna anbud ska anbudsgivaren fylla i denna del samt minst ett av de valbara anbudsformulären (geografispecifika kategorierna).
AVTALSOMRÅDEN
BTA (m2)
NAMN PÅ FLIK I BILAGA 2 Anbudsområden (A=Anbudsområde)
1
LULEÅ
151 441
A1
2
UMEÅ
298 680
A2
3
GÄVLE
60 151
A3
4
UPPSALA
795 125
A4
5
LINKÖPING / NORRKÖPING
336 603
A5
6
ÖREBRO / GRYTHYTTAN
125 423
A6
7
KARLSTAD
106 985
A7
8
GÖTEBORG
502 501
A8
9
STRÖMSTAD / FISKEBÄCKSKIL
13 929
A9
10
SKÖVDE
25 655
A10
11
BORÅS
59 931
A11
12
LUND / MALMÖ / ALNARP
580 272
A12
13
STOCKHOLM 1
330 106
A13
Frescati
Kräftrike
14
STOCKHOLM 2
398 801
A14
KTH Kungliga tekniska högskolan
GIH Gymnastik och idrottshögskolan
Försvarshögskolan
Kungliga Musikhögskolan
15
STOCKHOLM 3
397 288
A15
Karolinska institutet
16
STOCKHOLM 4
299 073
A16
Albano
Kista
Södertörns högskola
Askö