Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förnyad konkurrensutsättning inom DIS-maskintjänster
Referensnummer: 512-7619-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 77211300 Trädröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Hösten 2019 restaurerades ett område om 3,4 ha för att bli ängsmark. Stort antal träd togs ned, klena träd ca 10 cm i diameter till grövre träd. Uppskattningsvis ca 450 stubbar. Se uppskattning i tabellen. Området var förr uppodlat och det blir delvis blött när det regnar annars är det tämligen jämnt. Det finns diken som löper igenom området och det finns en del jordbunden sten. Det finns inga kända fornlämningar i området. Uppdraget består i att stubbfräsa dessa stubbar ned till marknivå. Stubbar invid stenar kan lämnas och de som finns nere i diken eller i kanten av diken.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77200000 Skogstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen