663661-2021 - ResultatSverige-Värnamo: Teknisk besiktning och provning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänster 2022
Referensnummer: UHN.2021.152
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal för löpande avrop av besiktningar och kontroller inom nedan nämnda kompetensområden. Inom parentes anges uppskattat värde i SEK / maximalt värde (takvolym) i SEK under avtalsperioden. Ingen specifik volym garanteras.  Om takvolymen uppnås har ramavtalet inte längre någon verkan. Köparen har rätt till förtida uppsägning av avtalet om takvolymen riskerar att överskridas under avtalstiden, detta med sex månaders uppsägningstid.
A.      Elbesiktningar (1 600 000,- / 2 000 000,-)
B.      Hissar, lyftar och portar (1 000 000,- / 1 250 000,-)
C.      Trycksatta anordningar (1 000 000,- / 1 250 000,-)
D.     Lekplatser och träningsutrustning för utemiljö (600 000,- / 800 000,-)
E.      Betong-, stål- och träkonstruktioner (4 000 000,- / 5 000 000,-)
F.      Maskiner och kranar (600 000,- / 800 000,-)
G.     Anläggningsentreprenader (500 000,- / 650 000,-)
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Kompetensområde A - Elbesiktningar
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen består av sju delomården.
Anbud kan lämnas för ett eller flera kompetensområden.
Utvärdering av anbud kommer att ske separat för respektive kompetensområde.
Kompetensområde B - Hissar, lyftar och portar
Del nr: 2
Kompetensområde C - Trycksatta anordningar
Del nr: 3
Kompetensområde D - Lekplatser och träningsutrustning för utemiljö
Del nr: 4
Kompetensområde E - Betong-, stål- och träkonstruktioner
Del nr: 5
Kompetensområde F - Maskiner och kranar
Del nr: 6
Kompetensområde G - Anläggningsentreprenader
Del nr: 7