663757-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Passagerartransport på väg för särskilda ändamål – Särskilda persontransporter 2025
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Särskilda persontransporter 2025
Beskrivning: Den trafik som är aktuell i denna upphandling utgörs av serviceresor i hela länet, samt skolskjuts i kommunerna Härnösand, Timrå och Ånge. Upphandlingen omfattar tre (3) trafikuppdrag för serviceresor som ska bedrivas från mitten av juni 2025 till slutet av juni 2029. Kontrakt för serviceresor ingås med Beställaren. Upphandlingen omfattar också tre (3) skolskjutsuppdrag, ett vardera för kommunerna Härnösand, Timrå och Ånge. I skolskjutsuppdraget i Härnösand ingår också viss tidtabellslagd linjetrafik av mindre omfattning. Skolskjutsuppdragen ska bedrivas från höstterminens start 2025 till vårterminens slut 2029. Kontrakt för skolskjutsuppdragen ingås med respektive kommun.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Serviceresor trafikområde 1
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105230:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Serviceresor trafikområde 2
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105230:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Serviceresor trafikområde 3
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105230:Lot:3
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Skolskjuts Härnösand och linje 520
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105230:Lot:4
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Skolskjuts Timrå
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105230:Lot:5
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Skolskjuts Ånge
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:105230:Lot:6