6638-2019 - ResultatSverige-Motala: Kläder, skor, väskor och tillbehör
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder
Referensnummer: UH-2018-76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Yrkeskläder, profilkläder, skyddskläder och arbetsskor med tillbehör inom verksamhetsområdena fastighetsskötsel, grönyteskötsel, fastighetsteknik (bygg, VVS, el och maskinteknik) och representation (kundvärd och annan).
Ramavtalet omfattar även viss skyddsutrustning i mindre omfattning. Skyddsutrustning omfattas av flera ramavtal. Detta ramavtal innebär inte att övriga avtal omfattande skyddsutrustning upphör, utan avtalen löper parallellt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18000000 Kläder, skor, väskor och tillbehör, 35113000 Säkerhetsutrustning, 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen