663884-2021 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drift
Referensnummer: Ä2020-965
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser drift och förvaltning av infrastruktur och applikationer som tjänst på ett säkert, effektivt och kvalitativt sätt. Leverantören ska tillhandahålla:
Plattform för standardapplikationerContainerplattform med Kubernetes- (eller likvärdig) teknologi för egenutvecklade systemNätverk/Kommunikation - LAN/Central brandväggKonsulttjänster IT-drift och förvaltningSom option ska Leverantören även erbjuda:
Nätverk/Kommunikation - WAN/InternetIT-arbetsplatsServicedeskKonsulttjänster avseende Microsoft 365
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen