663910-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Tryckning och tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skyltar
Referensnummer: 22/47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Förutsättningar för uppdraget
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av skyltar för inom- och utomhusbruk inklusive kringutrustning till våra fastigheter runtom i Sverige.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928470 Skyltning, 34928471 Skyltmaterial, 34928472 Skyltar, 44423400 Skyltar och liknande föremål
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän beskrivning
Leverantören ska tillhandahålla ett brett sortiment av produkter inom kategorin skyltar, som minst ska följande produkter kunna erbjudas: Fasadskyltar (belysta och LED försedda), byggplatsskyltar, banderoller, fasadvepor, rollups, utomhusskyltar, kontrastmarkering, staketvepor, informationsskyltar, skyltar med display eller speciallösningar. Belysning ska kunna erbjudas till alla utomhusskyltar.
Skyltarna utformas i enlighet med Akademiska Hus grafiska profil. Den grafiska layouten gör Akademiska Hus själva, layoutjobb är inte inkluderat i upphandlingen utan Leverantören ska trycka från original som Akademiska Hus tillhandahåller.
Uppdraget
I uppdraget ingår således framställning, leverans och i vissa fall även montering av skyltar.
Beställaren avser att ingå avtal med fem (5) ramavtalsleverantörer, och dynamisk rangordning* kommer tillämpas. Ramavtal anses slutet när det undertecknats av båda parter. Ramavtalet gäller i två (2) år från avtalstecknande. Beställaren har därefter rätt att förlänga avtalet, med oförändrade villkor, i ytterligare ett (1) + ett (1) år. Avtalsförlängning ska aviseras senast tre (3) månader i förväg.
*Dynamisk rangordning bygger på att avroparen först ser vilket behov den upphandlande myndigheten har. Av de leverantörer som uppfyller myndighetens krav vid avropet rangordnas den leverantör som har den lägsta totalkostnaden för det aktuella köpet som etta. Kostnaden beräknas med de priser som leverantörerna har offererat i ramavtalsupphandlingen för olika delposter. Modellen förutsätter en väl utbyggd varukorg redan vid upphandlingen av ramavtalet som är anpassad för alla de typer av avrop som sker under ramavtalets genomförande. Vid varje avrop bedömer avroparen behovet av tjänster och räknar ut kostnaden för varje ramavtalsleverantör för just det specifika behovet. Leverantören med det lägsta priset för avroparens behov får affären om den har tillräcklig kapacitet. Saknar den med lägst pris kapacitet går affären över till den leverantör som har offererat det näst billigaste priset med hänsyn till avroparens behov.