663953-2022 - ResultatSverige-Lund: Byggnation av lägenheter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Östra Mölla, Dalby
Referensnummer: 22/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211341 Byggnation av lägenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser totalentreprenad enligt ABT06.
Östra Mölla består av 2 st byggnader i 2-3 våningar samt 4 st byggnader i 3-4 våningar.
Projektet innehåller 87 st lägenheter i varierande lägenhetsstorlekar, från 1 r.o.k. till 4 r.o.k, varav 10 st servicelägenheter + personalutrymmen och gemensamhetslokal.
BTA ca 8.600 m2
BOA ca 5.350 m2
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45211300 Byggnation av bostäder, 45236000 Markanläggning, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45343230 Installation av sprinklersystem, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen