See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster inom samhällsplanering - DP och ÖP
Beskrivning: Ekerö kommun avser att upphandla konsulttjänster inom samhällsplanering i huvudsak åt planeringsenheten. Bakgrund Ekerö kommun är en kommun i Stockholms län, som består av etthundrafyrtio (140) öar och kobbar. Bland kommunens rika kulturmiljö finns bland annat världsarven Birka/Hovgården och Drottningholm. Kommunen befinner sig en expansiv fas med tillväxt och inflyttning. Under de kommande åren kommer en utvecklad infrastruktur att ge nya möjligheter, med byggandet av Förbifart Stockholm och breddningen av Ekerövägen/väg 261, som förändrar Ekerö kommuns roll i det regionala sammanhanget. Omvandlingen innebär att kommunen inom en inte allt för avlägsen framtid går från att vara en utpräglad landsortskommun till vår vision av småstad med en levande landsbygd. Denna omvandling ska ske på ett sådant sätt att varken natur-, kultur-, miljövärden eller framtida utveckling äventyras. Ekerö kommun eftersträvar en robust samhällsutveckling som kännetecknas av attraktiva livsmiljöer. Planeringsenheten söker nu detaljplane- och översiktsplanekonsulter som kan stöttar kommunen i denna utveckling. Anbudsområden Följande anbudsområden avses att upphandlas: Detaljplanekonsult Översiktsplanering (ÖP) och fördjupning av översiktsplan (FÖP) Värde Uppskattat värde är ca 4 000 000 kr/år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Detaljplanekonsult
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93302:Lot:1
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Översiktsplanering (ÖP) och fördjupning av översiktsplan (FÖP)
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:93302:Lot:2