664373-2023 - ResultatSverige-Eskilstuna: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riksfärdtjänst och långa sjukresor
Referensnummer: IN-IN22-0425
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksfärdtjänst och långa sjukresor.
Upphandlingen avser ramavtal i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Benämns vidare som avtal.
Syftet med upphandlingen är att träffa avtal med en (1) Leverantör som kan utföra bokning och transport avseende riksfärdtjänstresor och långa sjuk- och behandlingsresor. För mer information om upphandlingens omfattning och syfte, se Bilaga 5 Kravspecifikation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
Volymuppgifter
Det totala värdet av efterfrågade tjänster under aktuell avtalsperiod uppskattas uppgå till cirka 20 MSEK, exklusive moms.
Vad gäller resor med personbil och specialfordon uppskattas den totala volymen uppgå till 120 000 respektive 30 000 mil.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvärde
Takvärdet i ramavtalet är 26 MSEK, exklusive moms.
Om ramavtalets värde överstiger angivet belopp upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvärdet uppnås.
Takvärdet ska inte ses som ett garanterat värde utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.