2. Förfarande
Förfarande
Titel: Jonbytarmassa
Beskrivning: Förhöjda halter av pfas-ämnen i inkommande råvatten till vattenverk i Halmstad kräver en upprustning av beredningen. Processen har dimensionerats för en tvåstegsbehandling med jonbytesmassa där vatten trycksätts från råvattenbrunnarna, filtreras genom ett mekaniskt filter (10 um) och därefter behandlas i ett kontinuerligt flöde genom två behållare gjorda av rostfritt stål med nedåtgående flöde. I underlagen beskrivs vilka krav som ställs för upphandling av en lämplig jonbytesmassa för ovan process.
Intern identifierare: LBVAAB-2024/00420
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
Ytterligare klassificering (cpv): 24962000 Vattenreningskemikalier, 45232430 Vattenrening, 65120000 Drift av vattenreningsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Generell del (1)