6645-2022 - ResultatSverige-Örebro: Vägsalt
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vägsalt och dammbindningsmedel
Referensnummer: Ks 633/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34927100 Vägsalt
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar vägsalt för halkbekämpning och dammbindningsmedel.
Intresserade anbudsgivare (nedan kallad Leverantör) inbjuds att lämna anbud till nedanstående upphandlande myndigheters (nedan kallad UM), behov av vägsalt och dammbindningsmedel. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar som anges i upphandlingsdokumenten. Mer information om UM finns att läsa på respektive UM:s hemsida.
Inköpssamverkan mellan UM innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande, beslutar om tilldelning och men att varje UM tecknar ett eget ramavtal.
Upphandlande myndigheter
Askersunds kommun
212000-1983
Kumla kommun
212000-1975
Samhällsbyggnad Bergslagen
222000-1487
Örebro kommun
212000-1967
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
14400000 Salt och ren natriumklorid
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen