664579-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Industrisvets & Industrimekaniker
Referensnummer: UE-2021-0771-710
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå Energi skall upphandla ett ramavtal med upp till 4-6 leverantörer på industrisvetsare och industrimekaniker för värmeverket på Dåva
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 65 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsdel Industrisvetsare 1-2 st
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45250000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk, gruv- och produktionsanläggningar samt byggnader inom olje- och gasindustrin, 45251000 Bygg- och anläggningsarbeten: kraftverk och värmekraftverk, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45262680 Svetsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsdel Industrisvetsare 3-5 st
Del nr: 2
Umeå Energi skall upphandla ett ramavtal på industrisvetsare och industrimekaniker för värmeverket på Dåva
Anbudsdel Industrisvetsare 6+ st
Del nr: 3
Anbudsdel Industrimekaniker 1-2st
Del nr: 4
Anbudsdel Industrimekaniker 3-5 st
Del nr: 5
Anbudsdel Industrimekaniker 6+ st
Del nr: 6