664589-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stenungsund: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hallerna Förskola - Nybyggnation
Referensnummer: 2022-1047
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser nybyggnation av Hallerna Förskola med åtta avdelningar samt tillagningskök fördelat på två våningar. Utemiljö med parkeringar och skolgård med tillhörande förråd.
Omfattningen framgår av handlingar redovisade i AFB.22
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112720 Utformning av idrottsplatser och grönområden, 45112723 Utformning av lekplatser, 45212422 Byggnation av matsal, 45213210 Kylutrymmen, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45236200 Markanläggning för fritidsanläggningar, 45236210 Markanläggning för lekplats, 45261215 Läggning av solcellsplattor, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen