66460-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Underhåll av IT-programvara – UUS-avtal - Moduluppbyggt Fastighetssystem
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelUUS-avtal - Moduluppbyggt Fastighetssystem
BeskrivningUpphandling av avtal för support, underhåll och uppdateringstjänster (UUS) för systemet Faciliate. Västra Götalandsregionen (VGR) har genom tidigare upphandling tilldelats nyttjanderätt till systemet och avser nu att upphandla en leverantör som kan tillhandahålla teknisk support, felavhjälpning, samt nödvändiga uppdateringar och anpassningar för att säkerställa systemets funktionalitet över tid. Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen om offentlig upphandling (LOU)
Intern identifierareRS 2025-04624
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72267100 Underhåll av IT-programvara
Ytterligare klassificering (cpv): 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267000 Underhåll och reparation av programvara
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000