Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt ägt aktiebolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetsservice fastighetsområde öst
Referensnummer: SPF2022-001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar mindre planerade underhållsåtgärder, driftåtgärder, och avhjälpande underhåll för Specialfastigheters fastighetsbestånd inom fastighetsområde Öst uppdelat i 9 mindre zoner.
Arbeten som omfattas av detta ramavtal är byggserviceuppdrag inom följande fackområden:
• Bygg
• El
• VS
• Ventilation
• Mark
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 77314000 Markskötsel, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen