664848-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Anläggningar för elförsörjning
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Radisson A - Ramavtal investeringar lokalnät
Referensnummer: UH-2021-118
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45315300 Anläggningar för elförsörjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser upprättande av ramavtal för investeringsprojekt med en kontraktssumma upp till 20 MSEK på en spänningsnivå mellan 0,4 kV – 24 kV inom Ellevios nätområden.
Ramavtalen kommer att gälla 2023-01-01 t.o.m 2027-12-31 med option för Beställaren att förlänga avtalen upp till 3 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pris Avtalsområde 1 och koncessionsområde 48
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315300 Anläggningar för elförsörjning, 45112000 Grävning och schaktning, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 65300000 Eldistribution och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Flera ramavtal för investeringsprojekt upp till 20 MSEK i hela Ellevios nätområde.
Pris Avtalsområde 1 och koncessionsområden 50,51,61,62,63
Del nr: 2
Pris Avtalsområde 2
Del nr: 3
Pris Avtalsområde 3
Del nr: 4
Pris Avtalsområde 4
Del nr: 5