664908-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Projektering - Förlängning av spårvagnshållplatser, linje 1 och 12
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelProjektering - Förlängning av spårvagnshållplatser, linje 1 och 12
BeskrivningUpphandlingen syftar till att teckna kontrakt om projektering för förlängning av spårvagnshållplatser, i syfte att kapacitetsförstärka spåranläggningen med 45 meter långa spårvagnar. Kontraktet omfattar projektering för sammanlagt 13 hållplatser längs med linje 1 och 12.
Intern identifierareN400U25-268
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311230 Järnvägsingenjörstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareProjektering - Förlängning av spårvagnshållplatser, linje 1 och 12