664922-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Teknisk konsult för drift av undervattensfarkost AUV
Referensnummer: EUI 23 026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50400000 Reparation och underhåll av medicinsk utrustning och precisionsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Institutionen för Marina vetenskaper vid Göteborgs universitet är i behov av drifttekniker med kompetens och erfarenhet från underhåll och skötsel av en Kongsberg AUV (autonomous underwater vehicle).
Göteborgs Universitets Marina Infrastruktur äger och opererar en AUV (autonom undervattensfarkost, https://www.gu.se/skagerak/auv-autonom-undervattensfarkost). För bemanning på längre expeditioner, arbete vid drift och underhåll, samt förvaring av AUV och kringutrustning (inklusive containrar) önskar vi teckna avtal med en extern leverantör. För fullständig beskrivning och kravställning på uppdraget, se avsnitt 3.
Göteborgs universitet avser med denna upphandling att teckna kontrakt för 4 år genom ramavtal, med ett marintekniskt företag som kan ta ett ansvar för ovan beskrivet behov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen
Bakgrund
Göteborgs Universitets Marina Infrastruktur äger och opererar en AUV (autonom undervattensfarkost, https://www.gu.se/skagerak/auv-autonom-undervattensfarkost). För bemanning på längre expeditioner, arbete vid drift och underhåll, samt förvaring av AUV och kringutrustning (inklusive containrar) önskar vi teckna avtal med en extern leverantör.
Behovsbeskrivning
För att tillgodose universitetets behov av kvalificerad marinteknisk kompetens önskar vi etablera avtal med en organisation med erfarenhet av operationer med AUV samt annan marinteknisk utrustning. Operationer med universitetets AUV inkluderar expeditioner till sjöss på universitets egna fartyg såväl som andra organisationers fartyg, samt tester och utbildning. För fullständig beskrivning och kravställning på uppdraget, se avsnitt 3.
Avtalet
Göteborgs universitet avser med denna upphandling att teckna kontrakt för 4 år genom ramavtal, med ett marintekniskt företag som kan ta ett ansvar för ovan beskrivet behov. Avtalsvillkoren anges i avsnitt 4. Krav på tjänsten, utvärderingskriterier och andra viktiga uppgifter för uppdraget anges i avsnitt 3.