664970-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal -Tak och Plåtarbeten (flera anbudsområden)
Referensnummer: 22/177
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar tak- och plåtarbeten avseende planerat- och avhjälpande underhåll samt akuta åtgärder på Beställarens fastighetsbestånd. Med takarbeten avses alla förekommande arbeten och material som tegel, papp och plåt och byggnadsplåtsslageri. Ramavtalet omfattar även snöröjning av tak, istappsborttagning samt rengöring, städning och reparationer av tak och stuprör. Även anordningar för taksäkerhet omfattas. Upphandlingen avser totalt 12 st anbudsområden i Sverige.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 116 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Förutsättningar för uppdraget
Syftet med upphandlingen är att tillgodose Beställarens behov av tak- och plåtarbeten.
Ramavtalet omfattar tak- och plåtarbeten avseende planerat- och avhjälpande underhåll samt akuta åtgärder på Beställarens fastighetsbestånd. Med takarbeten avses alla förekommande arbeten och material som tegel, papp och plåt och byggnadsplåtsslageri. Ramavtalet omfattar även snöröjning av tak, istappsborttagning samt rengöring, städning och reparationer av tak och stuprör. Även anordningar för taksäkerhet omfattas.
Med planerat underhåll avses underhållsåtgärder som är planerade till tid, art och omfattning.
Med avhjälpande underhåll avses underhållsåtgärder som utförs när funktionen på ett objekt nått en oacceptabel nivå.
Med akut åtgärd avses teknisk eller administrativ åtgärd som behöver utföras omgående.
Ramavtalet omfattar även:
Tak- och plåtarbeten i samband med ombyggnadsarbeten
Tak- och plåtarbeten i samband med verksamhetsanpassning
Entreprenadarbetena kommer i huvudsak att utföras och/eller beröra pågående verksamhet, exempelvis hyresgäster som vistas i lokalen eller byggnaden.
Ramavtalet omfattar inte:
Jour och/eller beredskap
Upphandlingen är uppdelad i följande entreprenadområden:
1
Luleå
2
Umeå
3
Gävle
4
Uppsala
5
Örebro / Grythyttan
6
Karlstad
7
Göteborg / Borås
8
Lund / Malmö / Alnarp
9
Stockholm 1
Frescati, Kräftrike
10
Stockholm 2
KTH, GIH, Försvarshögskolan, Kungliga Musikhögskolan
11
Stockholm 3
Karolinska institutet
12
Stockholm 4
Albano, Kista, Södertörns högskola, Askö
Total yta i respektive anbudsområde framgår av bilaga 7.10 Avtalsområden och takvolymer.