Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Kylt och fryst
Referensnummer: RS2020-
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15800000 Diverse livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland upphandlar kylda och frysta varor och produkter. Varorna och produkterna är avsedda för tillagnings- och mottagningskök inom skola, förskola, fritidshem, sjukhus och äldreomsorg. I viss mån kommer andra beställare avropa från avtalet. Distribution av varor till beställarna ingår i uppdraget.
Beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15500000 Mejeriprodukter, 15860000 Kaffe, te och liknande produkter, 15871200 Såser, blandade smaktillsatser och kryddblandningar, 15896000 Djupfrysta livsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen