See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Skogsmaskinförarutbildning
Beskrivning: Tjänsten/Utbildningen som upphandlas – Skogsmaskinförare är modulindelad och består sammanlagt av femton (15) moduler som delas upp i två delar, en förberedande del och en yrkesinriktad del. Arbetsmarknadsutbildning är yrkesutbildning. Syftet är att motverka att brist av arbetskraft uppstår på arbetsmarknaden samt stärka den enskilde arbetssökandes möjligheter att få och behålla ett arbete. Förberedande utbildning syftar till att underlätta den arbetssökandes val av arbete. Insatserna ska vara individuellt utformade och kan vara av vägledande, rehabiliterande eller orienterande karaktär och ska särskilt användas för den som behöver förbereda sig för ett annat arbetsmarknadspolitiskt program eller ett arbete. Förberedande utbildning (FUB) Test- och kartläggning Bas Yrkesinriktad arbetsmarknadsutbildning (AUB) Skogsvård Maskinteknik med praktiskt arbete och körning Natur- och kulturmiljövård Föryngringsavverkning Gallring Motorsågskörkort A, motorsågning Motorsågskörkort B, trädfällning, grund Grundkurs i ADR – transport av farligt gods inom skogsbruk Heta Arbeten Virkestillredning – Guldkortet Skogsföretagets ekonomi Hjärt- och lungräddning utbildning APL – Arbetsplatsförlagt lärande Uppskattad sammanlagd utbildningstid för den förberedande delen och den yrkesinriktade delen är ca fyrtio (40) veckor, om deltagaren går hela utbildningen.
Intern identifierare: Af-2017/0017 0151
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80530000 Yrkesutbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Norra Sverige
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Södra Sverige