665133-2022 - ResultatSverige-Västerås: Bussar för kollektivtrafik
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Batteridrivna elbussar för stadstrafik, BRT och regionstrafik
Referensnummer: SVEA220009
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34121100 Bussar för kollektivtrafik
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattade inköp och huvudleverans av 46 batteridrivna elbussar indelat på:
Anbudsområde 1 Batteridrivna elbussar för stadstrafik, 13st,
Anbudsområde 2 Batteridrivna elbussar för BRT-trafik, 23st,
Anbudsområde 3 Batteridrivna elbussar för regionstrafik, 10st.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34121000 Bussar, 34144900 Elfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Maxvärde för samtliga tre (3) anbudsområden uppskattas till 700 miljoner SEK och inkluderar huvudleveransen samt eventuella optioner på fler elbussar.