665157-2024 - Resultat
Sverige – Vuxen- och annan undervisning – Grundläggande och gymnasial vuxenutbildning samt utbildning i svenska för invandrare
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Grundläggande och gymnasial vuxenutbildning samt utbildning i svenska för invandrare
Beskrivning: Östersunds kommun, social- och arbetsmarknadsförvaltningen, inbjuder härmed till anbudsgivning avseende kommunal vuxenutbildning som inkluderar utbildning i svenska för invandrare (Sfi), grundläggande vuxenutbildning, gymnasial vuxenutbildning samt genomförande av samhällsorientering.
Intern identifierare: 24/12
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 80400000 Vuxen- och annan undervisning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav
Beskrivning: Upphandling av kommunal vuxenutbildning som inkluderar utbildning i svenska för invandrare (Sfi), grundläggande vuxenutbildning samt gymnasial vuxenutbildning.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1
Beskrivning: Utbildning i svenska för invandrare (Sfi) studieväg 1, 2 och 3. Utbildning för elever som omfattas av utbildningsplikt. Grundläggande vuxenutbildning. Platsbunden utbildning dag- och kvällstid. Fjärrundervisning som ett komplement till den platsbundna utbildningen.
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2
Beskrivning: Gymnasial utbildning, kurser och ämnen hämtade från de högskoleförberedande programmen. Kurser och ämnen hämtade från försäljning- och serviceprogrammet. Vissa grundläggande kurser. Varierade studieformer, platsbunden, fjärrundervisning och distansbaserad utbildning.
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3
Beskrivning: Gymnasial yrkesutbildning. Gymnasiala kurser, ämnen och kurser sammansatta i yrkespaket hämtade från vård- och omsorgsprogrammet och från barn- och fritidsprogrammet. Varierade studieformer, platsbunden utbildning dag- och kvällstid, distansbaserad utbildning och möjlighet till lärlingsutbildning.
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4
Beskrivning: Gymnasial yrkesutbildning. Gymnasiala kurser, ämnen och kurser sammansatta i yrkespaket hämtade från naturbruksprogrammet. Platsbunden utbildning dagtid. Fjärrundervisning som ett komplement till den platsbundna utbildningen.
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 5
Beskrivning: Gymnasial yrkesutbildning. Sammansatta yrkespaket hämtade från försäljning- och serviceprogrammet. Platsbunden utbildning dagtid. Fjärrundervisning som ett komplement till den platsbundna utbildningen.
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbudsområde 6
Beskrivning: Gymnasial yrkesutbildning. Särskilda kurspaket. Yrkesförare – persontransport och godstransport. Platsbunden utbildning dagtid.
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Anbudsområde 7
Beskrivning: Gymnasial yrkesutbildning. Särskilda kurspaket. Skogsmaskinförare. Platsbunden utbildning dagtid.
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Anbudsområde 8
Beskrivning: Gymnasial yrkesutbildning. Gymnasiala kurser, ämnen och kurser sammansatta i yrkespaket hämtade från el- och energiprogrammet. Distansbaserad utbildning.
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Anbudsområde 9
Beskrivning: Gymnasial yrkesutbildning. Gymnasiala ämnen, kurser sammansatta i yrkespaket. Kurspaket beskrivna av utbildningsleverantören. Blandade studieformer.