2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ny- och ombyggnation av Strängnäs avloppsreningsverk, Partnering
Beskrivning: ESEM, org.nr 556935–7501, bjuder härmed in entreprenörer att lämna anbud i en upphandling av Ny- och ombyggnation av Strängnäs avloppsreningsverk, Partnering. Eskilstuna Strängnäs Energi och Miljö AB (ESEM) finns till för att ge invånare och företag i Eskilstuna och Strängnäs kommuner en fungerande vardag. Med våra tjänster och produkter ser vi bland annat till att det finns el och fiber i uttaget, rent vatten i kranen och att invånarnas avfall tas om hand på ett hållbart sätt – allt med så liten miljöpåverkan som möjligt. ESEM har drygt 600 anställda och upphandlar årligen varor och tjänster för omkring 1,2 miljarder kronor. Vi är alltid i behov av modiga leverantörer som vill vara med och bygga framtidens hållbara lösningar – redan idag! ESEM är ett driftbolag och ägs av EEM, Eskilstuna Energi och Miljö AB och SEVAB, Strängnäs Energi AB, som i sin tur ägs av Eskilstuna Kommunföretag respektive Strängnäs kommun. För mer information om verksamheterna, se www.eem.se och www.sevab.com Projektet avser totalentreprenad med arbetsformen partnering för nybyggnation av ett nytt intag samt nya reningssteg i Strängnäs Avloppsreningsverk. Strängnäs Avloppsreningsverk För att värna om våra vattenmiljöer, möjliggöra en växande kommun och möta dagens och morgondagens krav på avancerad spillvattenrening planerar vi en om- och tillbyggnad av Strängnäs spillvattenreningsverk. Vi söker en samarbetspartner (bygg- och anläggnings-entreprenör) som tillsammans med oss ska bygga upp en projektorganisation för det här uppdraget. Den gemensamma projektorganisationen ska under pågående drift leda arbetet med att planera, projektera och genomföra entreprenaden tillsammans med våra projekt- och driftorganisationer, och vara med och skapa en väl fungerande anläggning som möter framtidens behov.
Intern identifierare: UH 23-65
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45252127 Byggnation av avloppsreningsverk
Ytterligare klassificering (cpv): 45232400 Anläggningsarbeten för avlopp, 45232421 Reningsverk, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45454000 Ombyggnadstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000