665273-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
FM2021-19574 Tung-och specialtransporter
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Försvarsmakten har behov av att upphandla nationella och internationella tung-och specialtransporter på väg. Det som ska transporteras utgörs av såväl civilt som militärt materiel och fordon.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
Vänligen se upphandlingsdokument.
Uppskattat värde, exkl. moms: 217 500 000,00 SEK
II.2.2.
Information om optioner
Option: ja
Beskriv optionen: Tidsoption