665289-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Ramavtal konsulter projektledning, SÖS
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal konsulter projektledning, SÖS
BeskrivningLocum avser att anskaffa ett Ramavtal konsulter projektledning, SÖS. Ramavtalet omfattar att konsulten är tillgänglig för uppdrag inom fackområdena Projektledning, Byggledning, Projekteringsledning, Installationssamordning och Projektingenjör på de villkor som anges i Ramavtalet och respektive avrop. Ramavtalet i sig innefattar inget konsultuppdrag utan för varje enskilt Uppdrag krävs en skriftlig beställning i enlighet med vad som anges i Ramavtalet. Ramavtalet gäller för två (2) sjukhusområden, Södersjukhuset och Rosenlunds sjukhus. Målet är att teckna ramavtal med två (2) stycken leverantörer, som anges som rangordnad 1 och 2.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118427:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster